Is Homemade Bread Cheaper Than Store-Bought?

Is Homemade Bread Cheaper Than Store-Bought?

Recently, a reader sent me the following email:

I love the fact that you bake most of your breads and have tried to start doing that more often, but my question is this: How much does it save you to bake all of your breads, rolls, buns, english muffins, etc. especially when you can get them at ALDI for next to nothing? Have you ever figured it up to see the savings or do you do it more for the healthy part of it? Just curious! Thanks! -Sara

Sara is not the only reader who has wondered this, and I've never even sat down to figure out the nitty-gritty price details either. So, I thought a Wednesday Baking post devoted to this topic would be good for me and for you!

First off, I should say that in my mind, homemade bread is more about eating really good, really fresh bread than it is about saving money. I could probably buy uber-cheap bread at the store and save some money over homemade, but I infinitely prefer the experience of eating homemade bread, especially when it's warm from the oven. You really can't buy bread like that from the store. There is some pretty good bakery bread out there, yes, but I'm pretty sure that buying truly good bread would cost me way more than it costs me to make truly good bread.

Though not every bread I bake is healthy, I do bake partly because I can control what goes into my breads. I never have to worry about what preservatives are in my bread or whether or not there's high-fructose corn syrup in the ingredients. I never have to worry about finding hydrogenated oils or soy products in our breads. I can use freshly ground whole grain flours when I bake (though I don't do that all the time!), and you can't get that at a bakery.

Even when it comes to the more indulgent breads I make such as Cinnamon Crisps or Overnight Cinnamon Rolls, I still think what I make is better than what you can buy at the store. I use butter, not hydrogenated butter substitutes. I use real ingredients in my frostings (no stabilizers or fillers ... just butter, cream cheese, sugar, and vanilla). I use local eggs, and I use unbleached flour.

I know about all the ingredients in our breads, and that makes me happy. Nothing unpronounceable or unrecognizable goes into what I bake. (Michael Pollan would be proud!) I also like to bake my own bread because I can make whatever variety I want. I don't have to search the local stores for cardamom bread ... I can just bake my own. I don't have to try to find a bakery that makes Cinnamon Crisps because I can make my own.

Okay, but what about the cost? To do an Amy Dacyzyn-like comparison, I bought a loaf of super cheap white bread from Weis. It's a one-pound loaf and it cost $.99.

Here's the ingredient list:

Basically, this bread consists of flour, water, high fructose corn syrup, yeast, oil, salt, gluten, and a bunch of preservatives that I am too lazy to type out. However, I am very certain that this bread fails Michael Pollan's real food test if only because it contains azodicarbonamide. (It's hard to pronounce and I don't know what it is!). My sandwich bread recipe is probably the most similar to this type of bread, although my recipe calls for milk instead of water.

IMG_7805

I'll go through the ingredient list and do a price breakdown so that we can figure out what's cheaper ... store bought or homemade.

5 3/4-6 1/4 cups all-purpose flour: I often get my flour for $.99/5 lb bag. However, let's assume that you're paying $2.50 for that bag. That means each cup of flour costs $0.125. So, six cups of flour costs $0.75.

1 pkg (2 1/4 teaspoons) active dry yeast: I buy my yeast in bulk, which is the only way to go if you want to save money by baking. Yeast in packets is way, way, too expensive. Two pounds of yeast costs me about $3.50. As best I can figure, this means that each 2 1/4 teaspoon portion of yeast costs almost $0.03.

2 1/4 cups milk: The cheap store-bought bread contains water, not milk. Water costs a negligible amount, so I'm not even going to count that in the cost per loaf.

2 tablespoons sugar: There are 180 tablespoons of sugar in a 5 pound bag. Generic sugar can be had for $2.50/bag, which makes each tablespoon cost $.013. So, two tablespoons costs $.026, and we'll round it up to 3 cents to be generous.

1 tablespoon butter or vegetable oil: The store bought bread uses oil, so that's what we'll use too. Generic vegetable oil is usually about $3 for 48 oz, which means that each tablespoon costs $o.03.

2 teaspoons salt: Generic salt is $.50 or less (I think it's $.33 at Aldi), and there are 122.75 teaspoons in a 26 oz container. So, two teaspoons of salt costs $o.008.

So, the ingredients for this recipe (which makes two loaves) comes to $0.818. We'll round it up to $0.82 to make things simple. This makes two loaves of bread, though, so the ingredients for a single loaf only cost $0.41.

What about electricity costs for the baking, though? Mr. Electricity estimates (though he thinks this is high) that an hour of 350 degree baking costs $.24. This assumes a price of $.012/kwh, which is higher than what I pay (I pay below $0.10/kwh). So, the half hour of baking this bread calls for would cost $.12, and we can assume this is probably on the high end of things.

If I baked only one loaf of bread at a time (I almost never do that!), the ingredients would cost me $.041 and the baking would cost me $0.12. That's still only $0.53 for a loaf of bread. If I bake two at a time, the cost per loaf goes down to $0.47/loaf.

What about the time cost? Bread baking does take a few hours from start to finish, but actually requires very little hands-on time. It takes me about 10-15 minutes to make a batch of dough, and then the dough needs to rise for an hour. It then takes me another 5 minutes to shape the risen dough into loaves, at which point the dough needs to rise for another 30-45 minutes. And then it takes me all of about 1 minute to put the risen loaves into the oven, where they bake for 25-30 minutes. Add in another few minutes for doing dishes and wiping counters, and I'd say there's maybe a 25 minute hands-on time investment. I have bread baking down to a science, though, so I think I get it done in less than 25 minutes.

What's the bottom line? A loaf of store-bought white bread costs $.99 (though it might be less at Aldi. Readers?). A loaf of homemade white bread costs $0.47-$0.53 plus a 25 minute time investment. So, without including the time factor, homemade bread is cheaper or at least as cheap as most store-bought white bread (the cheapest I've ever seen bread for was $.33/loaf), especially if you take into consideration the fact that a loaf of homemade bread weighs more than 16 ounces.

Once you add in the time factor, though, store-bought bread wins. Even assuming a minimum wage time value, 25 minutes of effort bumps the homemade bread cost way up. Why don't I give up baking my bread? Mainly it's because I like good bread. Comparing a loaf of freshly-baked homemade bread to a loaf of processed, airy bread isn't really fair ... it's almost like comparing apples and oranges. It would be much more fair to compare a loaf of homemade bread to a loaf from Panera, and if I did that, the homemade bread would win hands-down price-wise. So, it's much cheaper to satisfy my desire for good bread by baking my own than by buying good bread.

Along those same lines, once you start getting away from bargain basement bread comparisons, homemade bread really starts to gain an advantage. Whole grain bread, English muffins, bagels, cinnamon swirl loaves, coffeecakes, dinner rolls and the like are all fairly expensive, and I am positive that the homemade versions save me money. Maybe making sandwich bread doesn't save me a bundle, but making cinnamon bread does.

What should you do? I don't know ... that's for you to decide! Your time, your tastes, and your priorities may be different than mine, so I can't say whether or not you should take up yeast baking. I'm positive that I'm going to keep baking most of my family's baked goods as long as I'm able, but that might not be the best choice for you. If you are a happy baker like myself, though, I think you can rest assured that at the very least, you're not putting yourself into the poorhouse by baking from scratch.

Kristen writes about cheerfully living on less at The Frugal Girl. She's a photography and baking nut, and a happy wife (of one) and mom (of four).

Related Posts

Comments

In order to comment on BlogHer.com, you'll need to be logged in. You'll be given the option to log in or create an account when you publish your comment. If you do not log in or create an account, your comment will not be displayed.